Czym różni się bank spółdzielczy od banku komercyjnego?

Czym różni się bank spółdzielczy od banku komercyjnego?

Banki komercyjne – podobnie jak te spółdzielcze funkcjonują w oparciu o ustawę prawa bankowego. Są zatem nadzorowane przez KNF, co oznacza, że posiadają tożsame gwarancje BFG, limity koncentracji kapitału oraz wykonują te same czynności. W praktyce jednak mechanizm funkcjonowania obu wariantów banku niesie ze sobą kilka istotnych różnic. Opowiemy o nich w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zasięg terytorialny

Pierwszą – istotną różnicą związaną z tytułowymi bankami jest ich zasięg terytorialny. Banki komercyjne działają na terenie całego kraju – zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich posiadając w nich nawet po kilkanaście oddziałów. Z kolei banki spółdzielcze mają charakter lokalny – prowadzą swą działalność z zastosowaniem filii, zwykle w strefie kilku powiatów. Choć rozwój technologii mobilnych sprawia, że lokalny zasięg na pozór nie powinien mieć dużego znaczenia, to w praktyce okazuje się, że banki o zasięgu lokalnym mogą kreować oferty dopasowane do indywidualnych potrzeb stanowiących określony obszar. Nie sposób nie domyślić się, że dotyczy to małych oraz średnich przedsiębiorstw, które korzystając z ofert banków spółdzielczych mogą liczyć na propozycje spersonalizowane. W ciekawy sposób o mechanizmie funkcjonowania banków spółdzielczych mówi ekspert – Artur Siemienny.

„W bankach spółdzielczych większość kluczowych decyzji podejmuje się w oparciu o realia danego obszaru – najczęściej gmin i powiatów. W praktyce oznacza to, że oferty tych banków są znacznie bardziej elastyczne od propozycji oferowanych przez banki komercyjne. Bynajmniej nie jest to konsekwencją złej woli tych drugich, chodzi o konieczność podejmowanych działań ze względu na skalę działalności…”

card

Zasięg banków

Badania statystyczne opublikowane w oficjalnym raporcie ukazują, iż na terenie naszego kraju funkcjonuje 35 banków komercyjnych i aż 554 banki spółdzielcze. Liczby te mogą wprawiać w osłupienie szarych zjadaczy chleba, jednak nie biorą oni pod uwagę skali marketingowej obu tych przedsięwzięć. Domeną banków komercyjnych jest szeroko zakrojona reklama w mediach – banki spółdzielcze jeśli stawiają na formę marketingową, to ma ona wyłącznie zasięg lokalny. Inna rzecz, że banki spółdzielcze w świadomości statystycznego Kowalskiego stanowią jeden główny bank z filiami w poszczególnych miastach. To wrażenie mylne, bowiem poza nazwą stanowiącą skutek prawnych regulacji, banki spółdzielcze są jednostkami odrębnymi, tłumaczy nam specjalista z comparic.pl.

Zyski banków

Ostatnią – ważną różnicą występującą pomiędzy bankami komercyjnymi i spółdzielczymi jest fakt, że najważniejszym elementem działalności tych pierwszych jest maksymalizacja zysków. W przypadku banków spółdzielczych ten argument nie ma prawa bytu, bowiem zysk zależy w dużej mierze od zamożności i wielkości obszaru w którym tenże bank prowadzi działalności. Nie da się ukryć, że znaczenie w tej kwestii ma także potencjalna konkurencja, zaś współczesny trend ukazuje, że banki komercyjne coraz śmielej wkraczają do niewielkich miast i gmin.

Polecamy: https://www.daktela.com/pl/dedykowana-centrala/