Od czego zależy kurs korony norweskiej?

Od czego zależy kurs korony norweskiej?

Korona norweska od dawna jest uznawana przez specjalistów zajmujących się finansami za jedną z najbardziej stabilnych i bezpiecznych walut na świecie. Nic dziwnego, ponieważ Norwegia to silna oraz niezależna gospodarka, która w dużej mierze opiera się na ogromnych złożach ropy naftowej, jakie należą do kraju ze stolicą w Oslo. Norwegia jest znana również z niezwykle zrównoważonej i racjonalnej polityki budżetowej. Według oficjalnych szacunków, rezerwy walutowe Norwegii przekraczają obecnie suma biliona dolarów amerykańskich. W tym kontekście nie może dziwić, że kurs korony norweskiej (https://comparic.pl/kurs-korony-norweskiej-nokpln-notowania-online/) od dawna utrzymuje się na stabilnym poziomie i nie wykazuje większych wahań.

Kurs korony norwerskiej: od czego zależy?

Jak wspominano, podstawową siłą norweskiej gospodarki są potężne złoża ropy naftowej. Bogactwo zasobów naturalnych w połączeniu z racjonalną polityką budżetową same w sobie działają stabilizujące na kurs korony norweskiej

Oprócz tego jednak, kurs norweskiej waluty jest również oczywiście w pewnej mierze uzależniony od aktualnej wyceny ropy naftowej. Zależność ta nie jest jednak tak silna, jak ma to miejsce chociażby w przypadku Dolara Kanadyjskiego, czyli waluty innego kraju o gospodarce surowcowej. Co również warte podkreślenia, Norwegia nie należy przecież do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza, że wszelkie zawirowania polityczne lub też gospodarcze w ramach UE, w bardzo niewielkim stopniu przekładają się na kurs norweskiej waluty.

Warto sprawdzić: Comparic – Bitcoin

Kurs korony: prognozy

Jak w przyszłości będzie zachowywał się kurs korony norweskiej? Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową na ropie naftowej, widmo kolejnych tąpnięć w światowej gospodarce oraz wciąż bardzo racjonalną politykę ekonomiczną norweskiego rządu można zakładać, że korona norwerska nadal będzie pozostawać jedną z najbardziej bezpiecznych oraz stabilnych walut. Waluta Norwegii nie należy co prawda do kategorii typowych walut inwestycyjnych, jednak może świetnie spełniać funkcję ochrony kapitału na wypadek różnego rodzaju zawirowań na europejskich lub światowych rynkach.

Autor: Comparic